A A A

Pracownia haftu

  Pracownia haftu powstała w warsztacie 9 lat temu.

Jak sama nazwa mówi w pracowni tej zajmujemy się różnymi technikami haftu. Najbardziej lubianym haftem jest haft krzyżykowy, którego uczestnicy najchętniej i najszybciej się  uczą.

Poza haftem krzyżykowym w zajęciach wykorzystuje się inne techniki tj: richelieu, hangander, angielski oraz różnego rodzaju ściegi przed igłą (fastryga, piłeczka, ściegi obrębkowe, przeplatanka) i za igłą (stebnówka, sznureczki, węzełki, pęczki), ściegi zadziergiwane (łancuszkowy, gałązkowy, margerytkowy) oraz haft właściwy (płaski, kolorowy i cieniowany).

W pracowni uczestnicy uczą się przenoszenia wzoru na materiał, wykańczania haftów, prasowania i usztywniania gotowych prac.

Poznane i wyuczone techniki haftu służą do powstania różnych prac między innymi: obrazów, serwetek i kartek okolicznościowych.

W pracowni haftu wykorzystuje się również tachnikę szydełkową.

Uczestnicy uczą się odczytywania wzorów, schematów oraz wykonywania poszczególnych oczek za pomocą szydełka. Powstają tu więc małe arcydzieła: obrusy, serwetki, aplikacje, witrażyki, świeczniki, czapki, szaliki, kwiatki, ozdoby.

  Do zajęć wykorzystujemy różnego rodzaju materiały tj: kanwa, płótno, mulina, kordonek, włóczka i ozdoby pasmanteryjne.

Stopień trudności oraz temat poszczególnych prac uzależniony jest od rodzaju niepełnosprawności, zainteresowań i własnych zdolności każdego uczestnika.

  W pracowni każdy znajdzie "coś" dla siebie, co pozwoli mu na rozwój własnej osobowości, aktywności zawodowej i intelektualnej. Pozwala również na wyrażanie tego co najpiękniejsze, co pozwala odkryć swoje zdolności i umiejętności, czego niezbitym dowodem jest udział "prac" naszych uczesstników w róznego rodzaju wystawach, kiermaszach i aukcjach.